Tânăr din Bacău, prins la Satu Mare după ce a traversat țara la volan, deși avea permisul suspendat

Un tânăr în vârstă de 25 de ani din județul Bacău a reușit să parcurgă sute de kilometri prin țară la volanul unui autoturism, deși nu avea dreptul legal de a conduce. Acesta a fost oprit de polițiștii rutieri sătmăreni pe DN 19F, în localitatea Apa, punând astfel capăt deplasării.
Incidentul s-a petrecut în seara zilei de 23 iunie, în jurul orei 19:20, când polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare au efectuat un control în trafic și au tras pe dreapta autoturismul condus de bărbat.
În urma verificărilor, oamenii legii au constatat că șoferul avea suspendată exercitarea dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice. Cu toate acestea, tânărul ajunsese tocmai în județul Satu Mare, după o călătorie de sute de kilometri de la domiciliul său din Bacău.
Polițiștii au întocmit dosar penal și continuă cercetările pentru săvârșirea infracțiunii de conducere a unui vehicul pe drumurile publice având dreptul de a conduce suspendat.



