Părinții vor fi amendați dacă nu semnează Contractul educațional cu școala! Reglementări noi!

Noul regulament școlar, care intră în vigoare din 9 septembrie, impune părinților elevilor numeroase obligații. Părinții și directorii școlilor sunt obligați să semneze un contract educațional.
Potrivit acestuia, părinții sunt obligați să participe, online sau fizic, la ședințele de consiliere parentală și la ședințele cu părinții/reprezentanții legali, dar și ă asigure ținuta decentă a copilului/elevului în unitatea de învățământ conform regulamentelor în vigoare.
Tot părintele va răspunde material pentru distrugerile bunurilor unității de învățământ, cauzate de beneficiarul primar, prin înlocuirea bunurilor distruse cu altele de același tip și aceeași valoare sau prin plata contravalorii actualizate a acestora.
Părinţii care refuză semnarea contractelor cu școala sau grădiniţa ar putea să fie amendaţi cu sume între 1.000 si 5.000 de lei sau ar putea fi pedepsiți chiar cu muncă în folosul comunităţii. Directorii de școli sunt și ei vizați de noua măsură.
Pe de altă parte, începând din anul școlar 2024-2025, elevii vor primi câte o notă la purtare la finalul fiecărui modul (în total sunt cinci module), și nu doar la finalul anului școlar, așa cum era până acum.
La finalul anului școlar, media celor 5 note la purtare va fi scăzută cu un punct pentru fiecare 20 de absențe nemotivate pe care elevul de are și, în final, va rezulta media anuală la purtare.
Totodată, a fost introdusă o nouă bursă, de reziliență, în valoare de 300 de lei, de care vor putea beneficia primii 30% dintre elevii dintr-o clasă care au avut la finalul anului școlar trecut media anuală cel puțin 7,00 și cel mult 9,50.
Bursele de merit vor fi acordate doar elevilor cu media generală mai mare de 9,50.


