Trending

Gata cu vizitele prelungite la spital! Maxim o persoană și 10 minute.

Reguli severe la Spitalul Județean de Urgență Satu Mare, din cauza virozelor, gripei și Covid-19. Masca devine obligatorie, iar vizitele se reduc la doar zece minute pentru o persoană/pacient.

Iată informarea făcută public de Spitalul Județean Satu Mare:

,,Având în vedere contextul epidemiologic actual privitor la cazurile de viroze cu transmitere aerogenă, inclusiv gripa și Covid-19, se impun ca măsuri de prevenire următoarele:

  • purtarea măștii de protecție de către întreg personalul medico-sanitar și de către aparținători, în momentul intrării în toate locațiile SJUSM, inclusiv în Ambulatoriul de specialitate;
  • pacienții și aparținătorii care se prezintă la consultație sau internare vor purta mască;
  • vizitele aparținătorilor la bolnavi în SJUSM se vor rezuma la o singură persoană pentru fiecare pacient;
  • timpul de vizitare se reduce pe durata a 10 minute pentru fiecare vizitator în intervalul de o oră între 16:00-17:00 zilnic; Cu excepția :
  • T.I. zilnic în interval orar 11:00-12:00;
  • Secția Neonatologie Compartimentul Terapie Intensivă Neonatal și Prematuri zilnic în intervalul orar 11:00-12:00.

Pentru următoarele secții cu risc: Neonatologie, Obstetrică, Pediatrie vizitatorii sunt admiși doar în spațiile destinate.

Măsura va intra în vigoare începând cu data 12.01.2024”

Articole similare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button