George Simion: „AUR la guvernare. E singura soluție”

Liderul AUR, George Simion, a reacționat vineri, după ce consultările de la Palatul Cotroceni privind formarea noului guvern s-au încheiat fără un acord între partide. Simion a scris pe rețelele sociale că singura soluție este intrarea AUR la guvernare și, în caz contrar, suspendarea președintelui Nicușor Dan.
Mesajul liderului AUR a fost publicat după ce președintele Nicușor Dan a anunțat că discuțiile purtate cu liderii PSD, PNL, USR, UDMR s-au încheiat fără un acord.
PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, partid care l-a propus pe Sorin Grindeanu premier, cu anumite condiționări față de programul de guvernare, însă între timp PNL și-a schimbat poziția și s-a revenit la blocajul politic. PNL a venit cu propunerea ca Siegfried Mureșan să fie premier și susține o majoritate PNL-USR-UDMR.
În acest context PSD nu mai înaintează o altă propunere de premier și se arată dispus la alegeri anticipate.


