Trei ierarhi au oficiat Sfânta Liturghie la hramul Mănăstirii Scărișoara Nouă. Sute de pelerini au participat la sărbătoare

Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Scărișoara Nouă, județul Satu Mare, și-a sărbătorit miercuri, 24 iunie, hramul, printr-o slujbă arhierească la care au participat sute de credincioși din România și Ungaria.
Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost oficiată pe altarul de vară al mănăstirii de către Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, împreună cu Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei, și Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu Vicar al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului.


La slujbă au luat parte numeroși pelerini, clerici și reprezentanți ai autorităților locale. Răspunsurile liturgice au fost oferite de Grupul Psaltic „Theologos”, coordonat de psaltul Denis Damaschin Sulițanu și manageriat de diaconul Silviu Dănuț Pop.
Așezământul monahal, situat la aproximativ trei kilometri de granița cu Ungaria, atrage anual credincioși din județele Satu Mare și Maramureș, dar și români din comunitățile ortodoxe din țara vecină. Hramul dedicat Nașterii Sfântului Proroc Ioan Botezătorul este una dintre cele mai importante sărbători religioase organizate la mănăstire.


Evenimentul a avut și o semnificație aparte pentru Episcopia Maramureșului și Sătmarului. În aceeași zi s-au împlinit opt ani de la hirotonia Preasfințitului Părinte Timotei Sătmăreanul în demnitatea de Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, moment care a fost marcat în cadrul manifestărilor religioase de la Scărișoara Nouă.


Înființată în anul 1991, Mănăstirea Scărișoara Nouă este una dintre cele mai importante vetre monahale din județul Satu Mare și cea mai vestică mănăstire din cadrul Episcopiei Maramureșului și Sătmarului. De-a lungul anilor, aceasta a devenit un important centru spiritual pentru credincioșii din nord-vestul României și nu numai.



