Ziua Drapelului Național al României a fost sărbătorită vineri, 26 iunie, la Satu Mare, printr-un ceremonial solemn desfășurat în Piața 25 Octombrie.

Manifestările au început cu sfințirea Drapelului Național, iar de la ora 10:00 a avut loc ceremonia militară și religioasă, care a cuprins salutul Drapelului de luptă și al Gărzii de Onoare, alocuțiuni oficiale, primirea Drapelului României, binecuvântarea și sărutul drapelului, urmate de înălțarea acestuia pe catarg, în acordurile Imnului Național al României, iar la final tradiționala paradă militară.


La eveniment a participat prefectul județului Satu Mare, Altfatter Tamás, alături de reprezentanți ai autorităților județene și locale, ai structurilor Ministerului Afacerilor Interne și ai Garnizoanei Satu Mare.

Ziua Drapelului Național este sărbătorită anual la 26 iunie, fiind instituită prin Legea nr. 96/1998. Data amintește de 26 iunie 1848, când Guvernul provizoriu al Țării Românești a consacrat pentru prima dată drapelul tricolor ca simbol al idealurilor de libertate, dreptate și frăție.


Albastrul, galbenul și roșul au însoțit momentele esențiale din istoria României, de la lupta pentru independență până la consolidarea statului modern, rămânând și astăzi un simbol al unității, demnității și valorilor naționale.



