Sute de polițiști noi pe străzi după ce încă o promoție de elevi ai Școlii de Poliție ”Septimiu Mureșan” Cluj Napoca a absolvit azi. Luni se prezintă la post!

A 27-a promoție de elevi ai Şcolii de Agenţi de Poliţie „Septimiu Mureşan” Cluj-Napoca a absolvit azi, cu specializarea Ordine Publică. „Jur să respect Constituţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale omului, să aplic în mod corect şi fără părtinire legile ţării, să-mi îndeplinesc cu răspundere şi bună credinţă îndatoririle ce-mi revin funcţiei şi să păstrez secretul profesional. Aşa să-mi ajute Dumnezeu!” au rostit 288 de tineri agenți de poliție.
La festivitate au participat domnul chestor-șef de poliție Valentin Minoiu – director general adjunct al Direcției Generale Management Resurse Umane din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, domnul comisar-șef de poliție Alexandru-Ionuț Leuțu-Cotroceanu – împuternicit director al Direcției de ordine Publică din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, oficialități de la nivel judeţean și local, numeroși parteneri educaţionali ai şcolii precum și familiile absolvenților.



![]()
![]()
Cu media generală de absolvire de 9,85, agent de poliție Andrei Bozbiciu, din județul Bistrița-Năsăud, este șef al promoției Iunie 2026. Îl secondează agent de poliție Amalia-Daria Ciurba, din județul Mureș, și agent de poliție Iasmina-Denisa Pașca, din județul Satu Mare, ambele având media 9,81.



Azi au absolvit la Cluj-Napoca 288 de agenți de poliție – 54 de fete și 234 de băieți. Aceștia se vor prezenta la unitățile la care au fost repartizați luni, 29 iunie 2026.



Le dorim mult succes în carieră și să nu își uite mentorii care i-au inițiat în tainele profesiei!



