Două persoane depistate de jandarmii sătmăreni cu droguri asupra lor pe stradă, în plină zi!

În data de 21 iunie 2026, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Satu Mare au depistat, în municipiul Satu Mare, două persoane asupra cărora au fost găsite substanțe vegetale susceptibile a avea efecte psihoactive.
Primul caz a fost constatat în jurul orei 12:40, la intersecția străzii Ialomiței cu Bulevardul Traian. Jandarmii aflați în patrulare au observat un bărbat care, la vederea autospecialei, a manifestat un comportament suspect, evitând contactul vizual cu echipajul.
În urma interceptării, legitimării și efectuării controlului corporal preventiv, asupra acestuia a fost găsită o folie din plastic transparent, în interiorul căreia se afla o substanță vegetală de culoare verde-oliv, cu miros înțepător. Persoana a declarat că substanța îi aparține.
Cel de-al doilea caz a fost înregistrat în jurul orei 16:40, pe Aleea Neajlov, în zona unui magazin din municipiu. Un alt bărbat a atras atenția jandarmilor prin comportamentul manifestat la observarea autospecialei de intervenție.
În urma controlului corporal, jandarmii au descoperit asupra acestuia o folie de aluminiu înfășurată, ce conținea o substanță vegetală de culoare verde-oliv, cu miros înțepător, pe care acesta a declarat că o deține.
În ambele situații, persoanele au fost conduse la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Satu Mare, unde au fost întocmite actele de sesizare necesare cu privire la suspiciunea săvârșirii infracțiunii de deținere de droguri de risc, fără drept, faptă prevăzută de art. 4 alin. (1) din Legea nr. 143/2000.
Substanțele descoperite, împreună cu documentele întocmite, urmează să fie predate specialiștilor din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Satu Mare, pentru continuarea verificărilor și dispunerea măsurilor legale.



